czwartek, 29 grudnia 2016

AMARANTUS- DLACZEGO WARTO GO JEŚĆ?

Amarantus, zwany szarłatem należy do najstarszych zbóż. Jego właściwości sprawiły, że razem z kukurydzą fasolą i ziemniakami stanowił podstawę pożywienia indiańskich plemion. 


Ziarna amarantusa są źródłem łatwo przyswajalnego (pełnowartościowego) białka. Należy zaznaczyć, że zazwyczaj rośliny nie posiadają całego kompletu aminokwasów egzogennych.

Amarantus nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywany przez osoby chore na celiakię, alergię na gluten oraz nieceliakalną nietolerancję glutenu.

Zawiera witaminy z grupy B, a także antyoksydanty, tj. witaminę A, C, E (chronią one organizm przed wolnymi rodnikami, nadtlenków lipidowych oraz uczestniczą w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób nowotworowych).

Amarantus jest bogaty w błonnik, który poprawia perystaltykę jelit i zapobiega chorobom układu pokarmowego.

Doskonałe źródło manganu i selenu.

Nasiona szarłatu bogate są w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które z kolei zmniejszają ryzyko chorób naczyniowo-sercowych.

Skwalen zawarty w nasionach hamuje starzenie się komórek.

100 g amarantusa zawiera 248 mg magnezu, 159 mg wapnia oraz 7,6 mg żelaza.
/ poradnikzdrowie.pl   kreatorniazmian.pl
photos: google.pl

niedziela, 25 grudnia 2016

DLACZEGO DZIECI BRUDZĄ SIĘ PODCZAS JEDZENIA?

Chyba każdy może sobie wyobrazić, jak wygląda dziecko podczas jedzenia. Buzię ma całą wymazaną sosem, czekoladą czy sokiem, a w rączkach brudnych po łokcie trzyma łyżkę. Mimo tego jest bardzo szczęśliwe. Dlaczego tak się dzieje?

Dzieci od dorosłych różnią się rozłożeniem receptorów smaku. One nie mają ich jedynie w obrębie czerwieni wargowej, ale również wokół ust i na policzkach! To właśnie dlatego dzieci bardzo często jedzą całym sobą. W tym wczesnym okresie życia nie wolno zabraniać dziecku jedzenia w ten sposób, ponieważ poznaje ono dopiero smaki, a krzyk i denerwowanie się na brudną buzię mogą spowodować w późniejszym okresie zaburzenia odżywiania. Niech dzieci jedzą tak, jak tego chcą!

/ wiedza zdobyta na kierunku dietetyka 
photos: themostbeautifulchildren.tumblr.com

niedziela, 11 grudnia 2016

DANIE DNIA/ ORZECHOWE BABECZKI + WYNIKI

Dziś (z opóźnieniem) publikuję przepis na zagadkowe ciasteczka. Robię to po to, aby nikt mnie nie posądził o faworyzację osobników :)


  • banan: 1
  • płatki owsiane: 6 łyżek
  • masło orzechowe: 2 łyżki
  • syrop klonowy: 1 łyżka (zamówiłam w sklepie BioIndygo.PL Po wpisaniu kodu: foxydiet5 macie -5% na cały asortyment!)
Banana zblendować i dodać pozostałe składniki. Wymieszać. Odstawić na jakieś 10 minut. Masę przełożyć do foremek, wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec 25-30 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Do konkursu zgłosiło się aż 13. osób. Jak na pierwszy konkurs to jestem bardzo zadowolona, choć nie ukrywam, że chciałabym, aby więcej osób próbowało swoich sił.
Jak widzicie w składzie znajdował się syrop klonowy (chyba ktoś nie doczytał notki o tym, dlaczego nie powinno się używać do pieczenia miodu: KLIK), jednak przyznawałam +1 pkt za wymienienie miodu. Punktacja klasyfikuje się następująco:
mojamalakuchnia = -1 punkt
Pokularna = 3 punkty
Let it sparkle.... = 2 punkty
KosmetykoFanki = -1 punkt
Keep Your Balance = 2 punkty
Pieruńskie maszkety = - 1 punkt
Paulina G Lifestyle = 1 punkt
Emilia = 1 punkt
Ania S = - 1 punkt
Martyna Jacko = 1 punkt
ANGELA = 4 punkty
Angelika i Monika Candy Pandas = 5 punktów
Domka = 1 punkt

Gratuluję Pandom (do których wysyłam właśnie wiadomość), a także gratuluję wszystkim uczestnikom. Wierzę, że następnym razem pójdzie Wam wszystkim najlepiej, aż będę miała problem z wyłonieniem zwycięzcy.

Tak mi się spodobało, że pewnie niedługo pojawi się kolejny konkurs :)

niedziela, 4 grudnia 2016

BERTRAM JAKO RATUNEK DLA MÓZGU

Przychodząc do sklepu po dwóch tygodniach nieobecności, musiałam zapoznać się z nowym asortymentem. Na półce z ziołami i przyprawami znalazłam małe pudełeczko, na którym widniała nazwa bertram. Nigdy dotąd nie spotkałam się z czymś takim, więc pomyślałam, że i większość z Was również nie będzie znała tego produktu.



Bertram jest rośliną bogatą w piretynę (substancja działająca owadobójczo na komary i moskity przenoszące malarię) oraz anacyclinę (posiada właściwości przeciwdrgawkowe, przeciwepileptyczne, rozkurczowe, antydepresyjne). Bertram stosowany jest jako środek wzmacniający system nerwowy: poprawia pamięć, koncentrację, dokrwienne mózgu, a także podnosi umiejętności intelektualne człowieka. Jest on jednym z najskuteczniejszych środków ochrony i leczenia demencji oraz choroby Alzheimera.