niedziela, 19 marca 2017

JAK ZAPOBIEGAĆ OSTEOPOROZIE?

Masa kostna w 75% jest zdeterminowana genetycznie, ale w 25% poddaje się regulacji, głównie przez interwencję żywieniową. Jest to istotna informacja dla osób, u których w rodzinie występuje osteoporoza (ubytek masy kostnej) i osteopenia (spadek gęstości mineralnej kośćca), gdyż osoby takie, już w wieku młodzieńczym, poprzez odpowiednie spożycie mleka i nabiału (duża zawartość wapnia i fosforu) mogą zmniejszyć utratę masy kości oraz ryzyko ich złamań.

Najważniejsze w zapobieganiu osteoporozy:
umiarkowany wysiłek fizyczny
odpowiednia ilość wapnia (1200 mg/dobę)
nie palenie papierosów oraz nie picie alkoholu
spędzanie 15-30 min dziennie na słońcu; ewentualnie suplementacja wit. D
ograniczenie spożycia produktów zwiększających wydalanie wapnia z moczem:
          - soli do 6 g
          - mocnej kawy, herbaty, coli
          - białka zwierzęcego (najlepiej je zastąpić białkiem soi, które zmniejsza wydalanie wapnia)
          - produktów zawierających duże ilości fosforanów


/ wiedza zdobyta na kierunku dietetyka 

poniedziałek, 13 marca 2017

RADA DIETETYKA #2

Czy te wszystkie polubienia zwiastują mi karierę dietetyka? 😂


piątek, 10 marca 2017

TEMPEH- CO TO JEST?

Niedawno miałam praktyki w szpitalu, gdzie zebrałam mnóstwo wywiadów żywieniowych. Podczas pobytu w szpitalu trafił mi się pacjent z chorobą Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelit), który od dwudziestu lat jest wegetarianinem. Podczas wywiadu chciałam poznać wszystkie źródła białka w diecie, dlatego starałam się wymienić znane mi wegetariańskie produkty. Tak jak tofu było panu znane, tak nie miał on bladego pojęcia, czym jest tempeh. Właśnie w tamtym momencie uświadomiłam sobie, że dla zapracowanego człowieka, który nie ma czasu na poszerzanie swojej żywieniowej wiedzy słowo tempeh może być obce.
Tempeh jest wytwarzany z fermentowanych ziaren soi i jest to produkt wegański. Od tofu odróżnia go orzechowy smak oraz chrupiąca struktura. Zawiera identyczną ilość białka co mięso. Jest świetnym źródłem żelaza, wapnia, magnezu. Osobom nieznającym smaku fermentowanej soi poleca się tempeh wędzony

Jeżeli nie raduje was pomysł jedzenia samego tempehu, to polecam wykonać klopsiki z przepisu ervegan'a!

/ Women's Health (październik 2016)   
photos: google.pl

poniedziałek, 6 marca 2017

DIETA DR HAYA


Dieta stworzona przez dr Haya polega przede wszystkim na zasadzie niełączenia białek i węglowodanów w jednym posiłku. Dr Hay twierdzi, że białka i węglowodany są trawione przez inne enzymy (co jest prawdą), a połączenie ich w trakcie jednego posiłku niepotrzebnie obciąża układ trawienny. Wśród wszystkich produktów wyróżnione są produkty neutralne, które można łączyć zarówno z białkami, jak i węglowodanami, a należą do nich: tłuszcze, warzywa, czosnek, kiełki, grzyby, mleko, kefir, śmietana, maślanka.


/ poradnikzdrowie.pl
photos: google.pl

środa, 1 marca 2017

CZY ZAJĘCIA NA TRAMPOLINACH SĄ ZDROWE?

Od (dosyć) niedawna na siłowniach zaczęły pojawiać się zajęcia o nazwie jumping fitness. Ludzie zakochali się w tym typie ćwiczeń, zwłaszcza, że skakanie na trampolinie jest przyjemne. Nie ukrywam, że sama również parę razy stawiłam się na takim fitnessie. Ale, czy zajęcia na trampolinach są dla naszego zdrowia dobre?
Zacznijmy od tego, że na zajęcia fitness chodzą osoby, które przede wszystkim chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów, nadwagi; udział biorą również kobiety po porodzie. Zarówno u kobiet po ciąży, jak i u osób z nadwagą (u dużej części) występuje osłabienie mięśni dna miednicy. Takie osłabienie prowadzi do nagłej chęci oddania moczu, bóli odcinka lędźwiowego, bóli bioder, nietrzymania gazów i kału. Osoby z tym schorzeniem powinny ćwiczyć, ale nie dłużej niż 10 minut dziennie! Jumping fitness u tych osób jest niebezpieczny, ponieważ nie ułatwia nauki kontroli nad mięśniami dna miednicy, a wręcz ją utrudnia. Kobiety, które są matkami, czy te, które mają nadprogramowe kilogramy zanim udadzą się na trening z trampolinami, powinny najpierw wzmocnić mięśnie dna miednicy, mięśnie Kegla, a także cały gorset mięśniowy. W przeciwnym razem trening może obrócić się przeciwko nim, wyrządzając wiele krzywdy.

/ rozmowa z trenerką fitness   martaokuniewska.pl
photos: google.pl