środa, 1 marca 2017

CZY ZAJĘCIA NA TRAMPOLINACH SĄ ZDROWE?

Od (dosyć) niedawna na siłowniach zaczęły pojawiać się zajęcia o nazwie jumping fitness. Ludzie zakochali się w tym typie ćwiczeń, zwłaszcza, że skakanie na trampolinie jest przyjemne. Nie ukrywam, że sama również parę razy stawiłam się na takim fitnessie. Ale, czy zajęcia na trampolinach są dla naszego zdrowia dobre?
Zacznijmy od tego, że na zajęcia fitness chodzą osoby, które przede wszystkim chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów, nadwagi; udział biorą również kobiety po porodzie. Zarówno u kobiet po ciąży, jak i u osób z nadwagą (u dużej części) występuje osłabienie mięśni dna miednicy. Takie osłabienie prowadzi do nagłej chęci oddania moczu, bóli odcinka lędźwiowego, bóli bioder, nietrzymania gazów i kału. Osoby z tym schorzeniem powinny ćwiczyć, ale nie dłużej niż 10 minut dziennie! Jumping fitness u tych osób jest niebezpieczny, ponieważ nie ułatwia nauki kontroli nad mięśniami dna miednicy, a wręcz ją utrudnia. Kobiety, które są matkami, czy te, które mają nadprogramowe kilogramy zanim udadzą się na trening z trampolinami, powinny najpierw wzmocnić mięśnie dna miednicy, mięśnie Kegla, a także cały gorset mięśniowy. W przeciwnym razem trening może obrócić się przeciwko nim, wyrządzając wiele krzywdy.

/ rozmowa z trenerką fitness   martaokuniewska.pl
photos: google.pl

23 komentarze:

 1. Ja nawet się nad tym nie zastanawiałam, bo ortopeda w ogóle zabronił mi skakać póki co. Być może gdy rehabilitacja kolana u mnie przyniesie zamierzone skutki - będę mogła powrócić do różnych sportów np. jazdy na nartach. Ale zajęć na trampolinach nie próbowałam ;)
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Great post

  I follow you
  thank you for your follow the Chic Poradnik blog: https://chicporadnik.blogspot.com

  Chic Poradnik

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna Nowinka o której nie miałam pojęcia, ale tutaj to kwestia tego że akurat u mnie aktywność fizyczna jest marna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. dla mnie to brzmi jak dobra zabawa dopiero w momencie posiadania trampoliny we własnym ogrodzie (niestety póki co nie mam nawet ogrodu;)

  OdpowiedzUsuń
 5. że też o tym nie pomyślałam. koleżanka jest zachwycona tym skakaniem na trampolinach... ale faktycznie niewiele ma to wspólnego z takim tradycyjnym fitnessem. pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam małą trampolinę na podwórku ,skaczę po 10 minut dziennie ,bo dłużej boli mnie kręgosłup,z którym mam problemy ;)
  kikawww.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja chętnie wybrałabym się na trampoliny ale dla relaksu nie jako jakiś regularny trening :)
  Zapraszam do siebie na urodzinowe rozdanie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Cenny wpis! Mówi się, że sport to zdrowie ale często pomija się fakt, że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest uniwersalny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że taki trening niesie za sobą zagrożenia, ale dobrze to wiedzieć. Na pewno daje niezły wycisk :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie spodziewałam się, że jest tyle przeciwwskazań do ćwiczenia na trampolinach, sama bardzo lubię tą formę ruchu.

  Zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie, że podkreśliłaś, że skakanie nie jest dla wszystkich do końca bezpieczne <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie bylam na zajeciach z trampolinami do skakania... ale po tym co tutaj przeczyalam to moze nawet i dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak zwykle cenne rady i wskazówki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. very interesting! It's been ages since I tried jumping on one of these things.

  http://modaodaradosti.blogspot.ba/

  OdpowiedzUsuń
 15. a ja uwielbiam skakać na trampolinie :D obserwuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Byłam 7 razy na takim treningu i świetnie go wspominam, ale wybrałam się na niego po dwóch latach ćwiczenia w domu i bez nadprogramowych kilogramów, więc mięśnie mam nieźle wyrobione, a ciało przystosowane do wysiłku :) Jednak na zajęciach widziałam wiele młodych mam (byłam w klubie tylko dla pań, który oferuje także opiekę nad dziećmi podczas zajęć fitness) i także nieco starszych pań. Nigdy nie mówiło się o takich zagrożeniach :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Osobiście je jestem zwolennikiem ćwiczeń na trampolinie, uważam że takie skakanie jest dla człowieka nie naturalne :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak dla mnie taki fitness nie jest świetnym rozwiązaniem, wolę klasyczne rozwiązania, zwłaszcza, że boję się o swoje stawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. O proszę, a to dopiero ciekawe. Dzięki za ten wpis :D Przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 20. Modne to ostatnio a ja jeszcze nie byłam :D wszyscy skaczą ,,do upadłego,, nie zastanawiając się nad przeciwskazaniami, przydatny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kocham sport, ale raczej nie skusiłabym się na te zajęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. W naszym klubie trenerki na wstępie pytają o tego typu rzeczy oraz kontuzje i inne choroby, więc wydawało nam się logiczne, że trzeba mówić o dobrych i nieco negatywnych stronach takiej formy aktywności. Innym problemem są też przeprowadzane takie treningi przez osoby, które nie mają kursu fitnessu na trampolinach. Niestety widziałyśmy takie i zmysł fizjoterapeuty nie pozwalał nam na to dłużej patrzeć. Dlatego trzeba zasięgnąć opinii za nim zdecydujemy się isć na taki trening :)

  OdpowiedzUsuń